Haber

Marmara Denizi’nde Batan Geminin Enkazına Ulaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmara Denizi’nde batan Batuhan A kuru yük gemisinin enkazının görüntüsüne ulaşıldığını ve teyit için dalış planlarının yapılacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, olayın meydana geldiği ilk andan itibaren tüm birimlerle uyum içerisinde gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, Batuhan A isimli geminin sabah saatlerinde Mudanya açıklarında acil yardım sinyali verdiği hatırlatılarak, “Gemide 6 mürettebat bulunurken gemi sahibi Denizci, ilgili mevzuat uyarınca 6 kişilik personel arasında yer alıyor. Acil durum sinyalinin ardından arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.” bilgiler paylaşıldı.

Açıklamada, olay anında bölgede 5 boğaz kuvvetinde (2,5 metre dalga boyu/saatte 35 kilometre rüzgar hızı) rüzgarın olduğu yönünde meteoroloji kaynaklarından bilgi alındığı, bir uçağın da havalandığı belirtildi. İzmir’den yola çıkan Menderes, saat 10.30’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Açıklamada, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı uçakların yanı sıra, Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı TCSG 25, TCSG 313 ve TCSG 85 botları ile KIYEM 4 ve KIYEM 6 botlarıyla da arama kurtarma çalışmalarının yürütüldüğü belirtildi. Kıyı Güvenliği.

“Bakanlığımıza ait Nene Hatun acil müdahale gemisi de olay yerine geldi. Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı sonar cihazı TCG Çubuklu da geminin kesin yerinin tespiti amacıyla olay yerine geldi. TCG Ayvalık Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı TCSG İnanç ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı TCSG İnanç da aynı amaçla olay yerine ulaştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı. Söz konusu enkaz görüntüsünün gemiyle ilgili olup olmadığının tespiti için dalış planı yapılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu